Walter Gropius – 50 éve hunyt el a Bauhaus atyja

Walter Gropius munkássága meghatározta a modern építészet és design alakulását. 2019-ben két fontos évforduló miatt is emlékezünk a zseniális építészre: idén lett 100 éves a Bauhaus, Gropius pedig pontosan 50 éve, 1969. július 5-én hunyt el. Nélküle teljesen másképpen nézne ki a modern építészet – de New York látképe is máshogy festene.

A Berlinben született Gropius apja után az építészi szakmát választotta, és absztrakt festményekre hajazó épületeket tervezett – tanulmányai után 1908-ban csatlakozott a legendás Peter Behrens csapatához, amelynek tagja volt Ludwig Mies van der Rohe és Le Corbusier is.

Nem sokkal később Gropius saját vállalkozást is alapított: tömeggyártott bútorok, tárgyak és tapéták alkották a repertoár nagyját – de közben az építészettel is foglalkozott, ekkor dolgozott az úttörő Fagus gyár tervein.

Az igazi áttörés 1919-ben jött el, amikor is megalapította a Bauhaus névre hallgató tervezőiskolát, amely ugyan csak 14 évig létezett, mégis teljesen átalakította az építészet és a design világát.

Gropius célja az volt, hogy az első világháborút követő zavarban társadalmi ügyet csináljon a művészetből; hazugságoktól és díszítésektől mentes organikus épületeket akart tervezni, amelyekről virít a belső szépség.

A Bauhausban a művészeti oktatás kiegészült a ipari tananyagokkal, és az órákon így kéz a kézben járt az elmélet a gyakorlattal – egyszerre felügyelték a munkát kézművesek és művészek. 

Építészet, művészet, tipográfia, ipari formatervezés… Mind a tananyag részeivé váltak, így a diákok igazán sokrétű oktatásban részesültek; ugyanúgy tanultak falfestészetet, mint szövést vagy fényképészetet.

És persze ez megjelent az építészetben is: elsőnek a Gropius és Adolf Meyer által tervezett Sommerfeld háznál, majd később például a Dessauban található ikonikus Bauhaus épületnél – ez utóbbinál a korai Fagus gyár meg nem valósult terveit dolgozták át, méghozzá eléggé sikeresen: az épület 1996 óta az UNESCO Világörökség része. 

Letisztultság, modernizmus, funkcionalista szemlélet, geometriai formák, különleges tipográfia – a Bauhaus szemléletmódja egységet kovácsolt a művészetből és a technológiából. 

Sajnos az iskolát – ahol Moholy-Nagy László is tanított – végül a nácik bezárták, Gropius pedig Angliába, majd Amerikába emigrált – ahol jelentős szerepe volt a New York-i Pan Am (mára MetLife) épület megtervezésében. Első amerikai épülete, a saját és családja lakhatását szolgáló Gropius-ház mára nemzeti örökséggé vált.

Walter Gropius hagyatéka örökérvényű: műveivel és szemléletmódjával átalakította az építészetetet és a formatervezést; művei a mai napig ihletként szolgálnak a modern építészek számára, több tervét pedig halála után is megvalósították – így érte el a halhatatlanságot.

A képek forrása: Unsplash, Wikipedia, Bauhaus Dessau

 

2023. augusztus 21.

Akár vidéki iskolából is lehet idilli otthon

Bármilyen épület komfortos családi ingatlanná válhat, csak fantázia, kitartás és kreativitás szükséges hozzá. Egy virágárus úgy döntött családjával, hogy vidékre költözik,...

2023. július 03.

3 gyakori, idegesítő otthoni probléma – és a megoldásuk

Így küszöbölhetjük ki a frusztráló gikszereket otthonunkban. A legszebb, legigényesebben kialakított otthonokban is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek őrületbe kergetik az...

2023. június 06.

Így lesz tökéletes és álomszép falad otthonodban

A falak meghatározzák az enteriőrt, ezáltal pedig a lakók hangulatát is. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk a részletekre – szerencsére költség- és időhatékonyan is ki lehet...