Walter Gropius – 50 éve hunyt el a Bauhaus atyja

Walter Gropius munkássága meghatározta a modern építészet és design alakulását. 2019-ben két fontos évforduló miatt is emlékezünk a zseniális építészre: idén lett 100 éves a Bauhaus, Gropius pedig pontosan 50 éve, 1969. július 5-én hunyt el. Nélküle teljesen másképpen nézne ki a modern építészet – de New York látképe is máshogy festene.

A Berlinben született Gropius apja után az építészi szakmát választotta, és absztrakt festményekre hajazó épületeket tervezett – tanulmányai után 1908-ban csatlakozott a legendás Peter Behrens csapatához, amelynek tagja volt Ludwig Mies van der Rohe és Le Corbusier is.

Nem sokkal később Gropius saját vállalkozást is alapított: tömeggyártott bútorok, tárgyak és tapéták alkották a repertoár nagyját – de közben az építészettel is foglalkozott, ekkor dolgozott az úttörő Fagus gyár tervein.

Az igazi áttörés 1919-ben jött el, amikor is megalapította a Bauhaus névre hallgató tervezőiskolát, amely ugyan csak 14 évig létezett, mégis teljesen átalakította az építészet és a design világát.

Gropius célja az volt, hogy az első világháborút követő zavarban társadalmi ügyet csináljon a művészetből; hazugságoktól és díszítésektől mentes organikus épületeket akart tervezni, amelyekről virít a belső szépség.

A Bauhausban a művészeti oktatás kiegészült a ipari tananyagokkal, és az órákon így kéz a kézben járt az elmélet a gyakorlattal – egyszerre felügyelték a munkát kézművesek és művészek. 

Építészet, művészet, tipográfia, ipari formatervezés… Mind a tananyag részeivé váltak, így a diákok igazán sokrétű oktatásban részesültek; ugyanúgy tanultak falfestészetet, mint szövést vagy fényképészetet.

És persze ez megjelent az építészetben is: elsőnek a Gropius és Adolf Meyer által tervezett Sommerfeld háznál, majd később például a Dessauban található ikonikus Bauhaus épületnél – ez utóbbinál a korai Fagus gyár meg nem valósult terveit dolgozták át, méghozzá eléggé sikeresen: az épület 1996 óta az UNESCO Világörökség része. 

Letisztultság, modernizmus, funkcionalista szemlélet, geometriai formák, különleges tipográfia – a Bauhaus szemléletmódja egységet kovácsolt a művészetből és a technológiából. 

Sajnos az iskolát – ahol Moholy-Nagy László is tanított – végül a nácik bezárták, Gropius pedig Angliába, majd Amerikába emigrált – ahol jelentős szerepe volt a New York-i Pan Am (mára MetLife) épület megtervezésében. Első amerikai épülete, a saját és családja lakhatását szolgáló Gropius-ház mára nemzeti örökséggé vált.

Walter Gropius hagyatéka örökérvényű: műveivel és szemléletmódjával átalakította az építészetetet és a formatervezést; művei a mai napig ihletként szolgálnak a modern építészek számára, több tervét pedig halála után is megvalósították – így érte el a halhatatlanságot.

A képek forrása: Unsplash, Wikipedia, Bauhaus Dessau

 

2023. május 10.

Eladóvá vált Az ördög Pradát visel főszerkesztőjének lenyűgöző luxuslakása

Ez az a különleges New York-i otthon, amelyben az ominózus Harry Potter-leadási jelenet játszódik. A 2006-os Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada )című vígjáték rögtön a...

2023. április 19.

Ez a Long Island-i ház bizonyítja, hogy a betonvilág és a melegség tökéletesen megfér egymás mellett

A híres Raffaella Bortoluzzi építész különleges csodát alkotott a hétvégi luxusnyaralóban. Az Olaszországban és New Yorkban tanult, legendás építész, Raffaella Bortoluzzi...

2023. január 18.

Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!

Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni.  Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...