Ilyen a tökéletes vidéki otthon!
2020-ban negyedik alkalommal rendezték meg a Style & Draw enteriőrtervező pályázatot, amely során egy kisszékelyi otthon belső terének kialakításáról kellett terveket készíteniük a jelentkezőknek. A gyönyörű, festői környezet számos tervezőt inspirált, és igazi remekművek születtek, amelyek bemutatják, milyen is a modern, fenntartható vidéki otthon.
Mint minden évben, a Hörmann ismét különdíjjal jutalmazta a feltörekvő pályázókat: 2020-ban Nagy Zsuzsanna és Sziki Gábor kapta meg a díjat, formabontó szemléletüknek és megoldásaiknak köszönhetően.
A Hörmann Hungária Kft. fontos küldetésének tartja, hogy évről évre különdíjjal járuljon hozzá a fiatal építészek, tervezők szakmai előremeneteléhez. A vállalat ebben az évben is olyan pályázóknak ajánlotta fel a díjat, akik a legötletesebb módon használták pályamunkájuk során a Hörmann termékeit.
De mi inspirálta őket a tervezés során? Városiként hogyan viszonyulnak a vidéki léthez – és mi számukra a tökéletes vidéki otthon és a vidéki élet titka?
Az alábbi interjúból kiderül, de először is, tekintsük meg Nagy Zsuzsanna és Sziki Gábor különleges terveit:
A különleges, természetes hatású, mégis modern Hörmann garázskapu remekül illik a környezethez:
IDE KATTINTVA megtaláljuk a legstílusosabb Hörmann garázskapukat!
A kültér és beltér egységet alkot a természettel a sok üvegnek és szellős tervezésnek köszönhetően:
Ha tökéletes teraszt szeretnénk, a Mapei megoldásaival nem lőhetünk mellé!
A belső térben szintén dominál a fa, amelyet világos színekkel és skandináv formavilágú bútorokkal és kiegészítőkkel kombináltak a letisztultság jegyében.
Ha igazán kényelmes és modern otthonra vágyunk, IDE KATTINTVA megtaláljuk a legjobb okosotthon megoldásokat!
És íme az interjú:
Mi fogott meg benneteket Kisszékelyben?
Vidéki gyökerekkel rendelkezünk, a múltunk és a jelenünk időről időre összehoz minket Kisszékelyhez hasonló „rejtett” falvakkal. A Nógrád megyei falvak, melyeken megáll a vonat vagy busz a nagyszülőkhöz menet, a Bakony belsejében a svábok zárkózott és rendezett falvaikkal, vagy a Tokajvidék, mely Gábor második otthona. Így Kisszékely is ismeretlen ismerős volt, már az első pillanatban.
Milyen alapkoncepciókra fektettétek a hangsúlyt a tervezés során?
A környezet és a táj tisztelete került a fókuszba. Figyeltünk arra, hogy ne vegyünk el számottevő zöld alapterületet, illetve ne takarjuk el a természeti és épített környezetet, inkább mutassuk meg. Mi itt a továbbtervező belsőépítészek voltunk, de fontos tudni és belátni, hogy egy jó épületet kellett még személyesebbé tenni. Az építész és a szakágak munkáját mindig tiszteletben kell tartani, kooperatívan közelíteni, mert tudás és tapasztalat van mögötte.
Milyen környezetbarát építészeti megoldásokat alkalmaztatok?
Az eredeti terv által is javasolt természetes építőanyagok, a kő, a fa, a tégla használata fontos volt számunkra is. Arra is figyeltünk, hogy a kültéri burkolatok ne legyenek vízzáróak, vagyis az esőt ne vágjuk el a természetes talajtól. A ház hőtechnikáját segítendő, redőnyök kerültek az ablakok fölé, hogy a túlmelegedést csökkentsük. A környezetbarát megoldások az épületgépészeben jelentek meg nagyobb hangsúllyal, a hővisszanyerős szellőzés, a csapadékvíz gyűjtése és visszaforgatása, az okosotthon vezérlés, mely optimalizálja a világítás, hűtés, fűtés használatát.
Mitől lesz egy otthon fenntartható? Hol érdemes elkezdeni?
Ha új ház vagy lakás esetén már a tervezéskor érdemes az energetikai besorolás által elvárt dolgokat szem előtt tartani, mert a legolcsóbb energia az, amit meg sem kell termelni. Az új jogszabály elvárásai még szokatlanok, lassan áll rá a tervező szeme és keze a vastag falakra, a túlbonyolítottnak tűnő gépésztre. Meglévő ház vagy lakás esetében pici lépésenként érdemes haladni. Például érdemes okosabb vezérlésű termosztátot használni a fűtéshez, hasznos lehet továbbá a világításnál az időzítők és érzékelők használata is. De első lépésnek az is jó lehet, ha LED-es izzókra cserélik a hagyományost.
Miért tartottátok ideális választásnak a Hörmann termékeket a tervezés során?
Megkerülhetetlen tény, hogy a Hörmann a garázskapu szinonimája. Stabil és magas a minősége, és ehhez jól kezelhető katalógusok és termékismertetés társulnak. Ami pedig a masszív lelkesedést kiváltotta, az két dolog volt. Egyrészt a CAD programba integrált applikáció, mely a táblázat-böngészést váltja ki végtelen kényelmesen. Másrészt a burkolat nélküli, a tervezőre bízott garázskapu-design*, mely csak az ajtólap belső szerkezetét adja, a többi lehet teljesen egyedi.
(*Berry billenő DF 98 garázskapu 905 szárnnyal)
Mit gondoltok a városból vidékre költözésről? Mennyire éri meg, milyen pozitívumokkal járhat?
A vidékre költözést sok tévhit kíséri, de ezeket lehet okosan kezelni. A döntésnél mérlegelni kell a munkahely, iskola, óvoda megközelíthetőségét, vagyis vagy jó tömegközlekedés kell, vagy dugómentes autóút, vagy home office. A leendő ház méreténél és a ráfordított költségnél figyelembe érdemes venni, hogy egy 500 m2-es luxusházat nem lehet később a bekerülési költségéért eladni, ezért érdemesebb inkább kisebb, egyszerű anyagokkal és szerkezetekkel készülő házat építeni.
Milyen megoldásokat láttok arra, hogy a kis települések vonzóbb lakóhelyekké váljanak?
Ha az ember a Lehel téri csarnok közelében lakik, nem okoz gondot friss koriander levelet venni, ha épp az kell a vacsorához. Ha nem, akkor meg kell küzdenie a cserepes növény életben tartásával, vagy módosítania kell a receptet. Vidékre költözés esetén vagy folyamatosan küzdeni kell vagy az igényszintet kell módosítani. A megoldásoknak ezt a hatást kellene csökkenteni, a koriandernél maradva, kellene egy közeli gazda, aki nemcsak paradicsomot termel, hanem érdekes fűszernövényeket is, és egy héten legalább kétszer elérhető helyen árusít.
Előnyös lehet például egy, a fogyasztást támogató közvetítő rendszer, ami a jó gazdák terményeit, a jó mesterek munkáját, a jó szolgáltatók szolgáltatását szervezetten eljuttatja a kistelepülésekre. Ehhez fel kell térképezni, az igényeket és folyamatosan figyelve a minőség állandóságára és az új szereplők felbukkanására. A fogyasztáshoz bevétel is kell, így a munkalehetőségek, a turizmus és a munkavállalást segítő szolgáltatások fejlesztése talán az egyik legfontosabb. Továbbá sarkalatos pont a közlekedés, hiszen számos kistelepülésre csak autóval lehet eljutni jelenleg. Összeségében a vidékre költözés nagy döntés és hordoz kockázatot, de mi mennénk, ha adódna rá alkalom.
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Eladóvá vált Az ördög Pradát visel főszerkesztőjének lenyűgöző luxuslakása
Ez az a különleges New York-i otthon, amelyben az ominózus Harry Potter-leadási jelenet játszódik. A 2006-os Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada )című vígjáték rögtön a...
Ez a Long Island-i ház bizonyítja, hogy a betonvilág és a melegség tökéletesen megfér egymás mellett
A híres Raffaella Bortoluzzi építész különleges csodát alkotott a hétvégi luxusnyaralóban. Az Olaszországban és New Yorkban tanult, legendás építész, Raffaella Bortoluzzi...
Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!
Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni. Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...