Mi a lakberendező feladata és milyen feladatokkal lehet megbízni?
A lakberendező lakások és családi házak, valamint irodák és kisebb szolgáltató egységek belső tereinek megtervezését és kialakítását végzi a kereskedelmi forgalomban kapható berendezési tárgyak és műszaki berendezések telepítésével. A lakberendező önállóan vagy alkotótársként megtervezi, kialakítja és berendezi épített környezetünk belső tereit. Ismeri az ember és lakókörnyezete kapcsolatának összefüggéseit, a hazai és nemzetközi trendeket. Tevékenységét tervezői, projekt vezetői és kivitelezési koordinátor szerepben is elvégezheti.

A lakberendező ezeket a feladatokat képes elvégezni:
- megtervezni lakások, irodák és kisebb szolgáltató egységek funkcionális működését
- belső teret funkcionálisan kialakítani, berendezni
- a belső tér stílusát megtervezni
- tervezői koncepciót, ideát kialakítani
- munkafolyamatot tervezni, időbeni ütemezést készíteni
- komplett lakberendezési tervdokumentációt készíteni
- egyedi beépített korpuszbútort tervezni
- a lakóenteriőröket, illetve azok együtteseit bútorokkal berendezni
- a lakosság számára előállított, előregyártott elemes bútorrendszereket helyszínre adaptáltan alkalmazni
- a lakberendezésben használatos anyagokat és termékeket (pl. lakástextilek, kárpitok, szaniterek, világítási eszközök, műszaki berendezések, burkolatok) helyszínre adaptáltan alkalmazni
- a beltéri dekorációs elemeket helyszínre adaptáltan alkalmazni
- a belső tereket határoló felületek kialakítását, felületkezelését meghatározni
- a lakásban megjelenő anyagok, felületek színeit, felületi hatását, mintázatát meghatározni
- szaktanácsot adni a beszerzendő termékekkel, anyagokkal kapcsolatban
- kontrollálni a tervezés és a kivitelezés menetét (a szakma-etikai szabályok betartásával)
- javaslatot tenni a lakberendezési tervben szereplő termékek beszerzési helyére
- együttműködni szakági tervezőkkel
- lakberendezési tanácsot adni
- stílustörténeti ismereteit tervezési munkájában alkalmazni
- az aktuális lakberendezési stílusokat, trendeket munkája során alkalmazni
- munkavállalói vagy vállalkozói tevékenységet folytatni
- kialakítani üzleti stratégiáját
A lakások és családi házak belső tervezéséhez milyen egyéb szakági tervezőket kell alkalmazni, avagy hol húzódik meg a lakberendezői tevékenység határa?
- Az építési és bontási tervek elkészítéséhez statikus építészt kell bevonni, amennyiben a tervezés a födémet és a főfalakat érinti
- Amennyiben komplexebb áthidalókat és szárazépítészettel készülő födémrendszer készül érdemes belsőépítész segítségét igénybe venni
- Amennyiben a világítási és kapcsoló terv komplex elektronikai fejlesztéseket igényel, elektromos tervező bevonása szükséges.
- A lakberendező lakberendezési tervén a vizes kiállások, gépészeti elemek, fűtő és légkondicionálással összefüggő látható elemek találhatóak, amennyiben új fűtési rendszer és komplett gépészeti átalakítás várható, érdemes a gépészeti tervező bevonása, illetve amennyiben a légtechnika megköveteli, légtechnikai tervező bevonása.
- Új mérőórák engedélyeztetéséhez is gyakran szükséges szakági tervező terveit benyújtani
A lakberendező jellemző szolgáltatásai és díjazása
- Tanácsadás : Jellemzően 2-4 órás a helyszínen végzett szóbeli tanácsadás. Ilyenkor tervek nem készülnek, maximum néhány, a kommunikációt segítő helyszíni vázlatterv.
Mikor érdemes igénybe venni?
- Átalakítások előtti konzultációhoz,
- Szín és dekorációs javaslatokhoz
- Kisebb bútorozási és/vagy burkolati tanácsadáshoz
- Bútorok/burkolatok beszerzésében történő segítségnyújtás, közös boltlátogatás
Díjazása: Előre megállapodott egyszeri fix összeg, vagy óradíjas elszámolás.
- Stílustervezés: A megrendelővel történő előzetes konzultáció alapján moodboard vagy kollázs formájában prezentáció készül. A prezentáción megjelennek a lakás jellemző színei bútorai. 2-3 változat készül, melyekből választ a megrendelő, vagy a több változatot a lakberendező „összefésüli”.
Díjazása: Előre megállapodott fix összeg.
- Koncepció tervezés: A lakás alaprajzi elrendezésére készül több alaprajz, melyeken a fő bútorozás is megjelenik. A koncepció is 2-3 változatban készül, és végül végleges alaprajzi koncepció és bútorozási terv, aminek még nem része konszignáció, tehát a bútorok csak stílusban és mértékben véglegesek.
Amennyiben a lakberendező 3d-s CAD szoftvert használ, úgy ezt a koncepciót a megrendelő 3d-ben láthatja, amely nagyban segítheti a koncepció bemutatását.
Díjazása: A 2-3 koncepciótervnek előre megállapodott fix összeg, de a további változatok további költségei is jelentenek.
- Látványtervezés: Ha már elég kidolgozott a koncepcióterv, egyes lakberendezők látványterveket is tudnak készíteni a végleges térről, gyakran fotorealisztikus minőségben.
Díjazása: jellemzően m2 alapján történik
- Lakberendezési tervek kivitelezők számára: A műszaki kiviteli tervek készítése építészmérnöki illetve gépészmérnöki feladat, ezeket nem lakberendező készíti. A lakberendező által készített lakberendezési tervek feladata, hogy a lakberendező elképzeléseit egyértelműen kommunikálhassa a kivitelezők és a szakági tervezők felé. Jellemző terv-típusok:
- Terek elrendezése, az építészeti elemek funkcionális megjelölésével.
- Világítás és villamos szerelvény elhelyezési terv elektromos adatszolgáltató rajzok
- Gépészeti adatszolgáltató rajz is
- Burkolati terv, ez tartalmazza az egyes burkolólapok vagy akár parketta fektetési irányát, a burkolás indítási pontját . Jól elkülöníthető rajta az esetleges dekor lapok helye, méretezése, stb.
- Bútorozási terv
- Lakberendezési álmennyezeti terv
- Falnézetek
- Függönyözési terv
- Falszínterv
- Egyedi bútortervek
- Díszléc terv
- Nyílászáró elhelyezési terv
A fenti tervek közül természeten egyik sem kötelező eleme a tervdokumentációnak, hanem a megrendelői igényeknek megfelelően készülhet.
Díjazás: Terv típusonként egyedi ár, illetve rögzíteni kell, hogy az ár hány változatot tartalmaz.
- Project management: A lakberendező figyelemmel követi a kivitelezés folyamatát, közvetít a kivitelező és a megrendelő között, heti rögzített időpontokban látogatja és szemrevételezi a kivitelezést. Folyamatos kapcsolatban van a kivitelezővel és a megrendelővel, amint hibát észlel, jelzi mindkettőnek. Fontos tudni, hogy a lakberendező nem műszaki ellenőr, műszaki kérdésekben nem rendelkezik mélyreható tudással, de optimális esetben komoly gyakorlata van a kivitelezésben.
Díjazás: heti, vagy havi fix összeg.
Összességében elmondható, hogy a lakberendező feladata sokrétű, komoly művészeti, műszaki és empatikus készségek szükségesek a szakma gyakorlásához. Nagyfokú szakmai nyitottság, tudásvágy és tanulni vágyás jellemzi.
Hogyan válasszunk lakberendezőt?
- Legfontosabb a kölcsönös szimpátia: Nagyon komoly szimbiózisban kell együttműködni a megrendelőnek a lakberendezővel.
- Szakmai előélet: érdemes végignézni a szakmai portfólióját és előéletét.
- Ajánlás: Mindig segítség, ha ismerős jó szívvel ajánlja a lakberendezőt, de ne feledjük, ami működik az az egyiknek, nem biztos, hogy a másiknak is fog. És itt rögtön térjünk is vissza az egyes pontra.
- Ár: A jó lakberendező sajnos nem olcsó, de nem javasoljuk, hogy elsődleges szempont legyen az ár a kiválasztásánál. Sajnos itt is igaz az olcsó hús elv.
Reméljük sok kérdést tisztáztunk, és reméljük cikkünk hozzátett ahhoz, hogy könnyebben válasszon lakberendezőt.
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Így válaszd ki a tökéletes vakolatot!
A színek, struktúrák és kötőanyagok erdejében nehéz lehet eligazodni – itt egy kis segítség. Mutasd a házad, megmondom, ki vagy: nagyon sokat számít, hogy fest az épület,...
Egy modern, exkluzív, pazar EXPO a jakuzzikról (nem csak) a víz szerelmeseinek
Egy hétvége, nem wellness hétvége. Magyarország legnagyobb vásárral egybekötött kiállítása csak rád vár. Merülj el a SPATREND EXPO kínálatának tengerében! Miről is van szó?...
Érezd a természet lágy érintését otthonodban, meríts ihletet az IBDesign bemutatótermének segítségével!
Otthonunkból mindannyian a maximumot szeretnénk kihozni és erre kiváló lehetőséget nyújt egy bemutatóterem, ahol szakértő segítséggel, minden helyiségre kiterjedő összhangot...