CONSTRUMA hírek – Méhsejt: hatszögletű tökéletesség az építészetben – 1. rész
A hatszögletű forma életünk minden részében jelen van – a természetben éppúgy megtalálható, mint a mérnöki tervezésben. Régebben az emberek varázserőt tulajdonítottak neki – később kiderült, igazuk volt.
“A hexagon… tökéletes a munkaerő és a méhviasz megtakarításához.” Charles Darwin mondta ezt, amikor arról kérdezték, vajon miért választhatták a méhek ezt a különleges formát. Darwin úgy gondolta, a méhsejt alakzat strukturálisan tökéletes. De nem ő volt az első, aki meglátta a hexagon különlegességét.
Természetes forma, természetes hatás – hexagon (forrás: unsplash.com)
Ugorjunk vissza az időben néhány évszázadot: már az ókori római filozófusokat és tudósokat is lázba hozta ez a forma. Ekkor alkotta meg a korszak talán legnagyobb tudósa, Marcus Terentius Varro a “Méhsejt-feltételezés” névre hallgató elméletét, miszerint a hexagon mögött valamiféle rejtett logikai elképzelés rejlik, így a méhek nem véletlenül választották ezt az alakzatot.
A későbbiekben az elmélet igazolást nyert – a méhsejt matematikailag tökéletes forma, amelynek szögei a lehető legnagyobb teret zárják be, így építésnél minimalizálják a felhasználandó anyagmennyiséget. A hatszög alakú szerkezet ráadásul hihetetlenül erős, statikai szilárdsága szinte példátlan.
Stabil és látványos szerkezet (forrás: unsplash.com)
De mi is az a méhsejt, vagy másnéven hexagon?
Szabályos hatszög, amely belső szögeinek összege 720°. Azon sokszögekhez tartozik, amelyekkel hézagok nélkül lefedhető a sík – ezt a tulajdonságát használják ki a méhek is.
Azonban nemcsak a kis mézgyártó matematikusoknál található meg a hexagon, számos kisebb-nagyobb verzióban is előfordul a természetben – a Földön kívül is.
Az űrben készült felvételeken a Szaturnusz bolygó felett egy méhsejt alakú felhőt láthatunk. Hogy miért ilyen az alakja, az a tudósok számára is rejtély, talán sosem tudjuk meg.
Vagy gondoljunk csak a hópehelyre, amelyből nincs két egyforma – az esés közben megfagyó vízcseppek molekulái hexagonokat formáznak, amelyek egy még nagyobb méhsejtté állnak össze.
Nem véletlen ezért, hogy a méhsejt formájának különleges jelentéseket tulajdonítanak. Több vallásban is fontos szerepe van: a hat csúcs a teremtés hat napját jelképezi – a hetediken Isten megpihent. Épp ezért gyakran láthatjuk templomokban is, akár a padlóburkolat mozaikcsempéin, akár az épület alaprajzának, kupoláinak vagy akár csak részleteinek, díszítéseinek formájában.
Bátor formák, népszerű vonalvezetés (forrás: unsplash.com)
A régi korok mesterei mellett a modern építészet képviselői is előszeretettel alkalmazzák a formát kreációikban, így bátran mondhatjuk, hogy a hexagon kortalan, és minden stílushoz illik. Láthatjuk többek közt hipermodern erőművekben és ázsiai kolostorokban, minimalista reptereken és indiai barlangtemplomok szerkezetében.
Méhsejt az otthonunkban – nem lehetetlen (fotó: IBD Magyarország Kft.)
A méhsejt alakzat tehát az építészetben nagyon népszerű. Azonban otthonunkba is becsempészhetjük. Erről cikksorozatunk 2. részében írunk, emellett inspirációkat és lehetőségeket talál.
Élőben megtekintheti április 3-7. között a Construma – OTTHONDesign kiállításon, a G pavilon 303B standunkon, ahol a méhsejt alakzaton kívül, egyéb formákat is megjelenítünk. Várjuk szeretettel.
További információkért kattintson ide!
A Construma – Otthon Design kiállításon életre keltjük a FORMÁK világát, ahol az alábbi cégek termékeivel találkozhat:
Saint-Gobain Construction Products Hungary Kft.
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Így lesz mindig esztétikus az otthonod!
A legtöbben az otthonok egyik legmeghatározóbb anyagát öröknek és elpusztíthatatlannak vélik – pedig a beton is igényli a törődést, felújítást. Ehhez kapunk egy kis segítséget az...
Így spórolhatunk rengeteget az otthonunkban a hőszigeteléssel!
Az árak folyamatosan emelkednek a világban – szerencsére sok pénzt megspórolhatunk otthonunkban, ha odafigyelünk egy-két dologra. Senkinek nem újdonság, hogy minden drágul, ráadásul...
Ezeket a standokat semmiképp nem éri meg kihagynod a Construma OtthonDesign kiállításon!
A 40. Construma Nemzetközi Építőipari Szakkiállítás és a 10. OtthonDesign Otthonteremtési Szakkiállítás 2022-ben április 6-10. között várja az érdeklődőket. Mindenképp megéri...