John Lautner – A kaliforniai sztárépítész
John Lautner 1911. július 16-án született Michiganben, de később Kaliforniába költözött, és a napfényes állam ikonikus építészévé vált.
Szülei igazi műértők voltak, rajongtak a művészetért és az építészetért (édesanyja, Vida Lautner lakberendezőként dolgozott), és ezt a rajongást az ifjú John is örökölte. Remek affinitással rendelkezett a művészetekhez, és mire elvégezte a főiskolát, megtanult zongorázni és fafúvósokon játszani, de emellett művészettörténetet, építészetet, filozófiát, irodalmat, etikát és fizikát is hallgatott.
Édesanyja egy Frank Lloyd Wright életrajz elolvasása után felkereste az építészt, hogy megtudakolja, bekerülhet-e fia Lloyd Wright akkoriban induló gyakornoki programjára a Taliesin birtokon – John Lautner természetesen bekerült a Szövetség nevű kezdeményezésbe, és a legenda gyakornoka lett.
Hamar rájött, hogy a hagyományos skiccelés és tervezés annyira nem hozza lázba, inkább az ácsmunkákkal, vízvezeték-szereléssel és hasonlókkal foglalatoskodott; úgy érezte, ez a leghatékonyabb módja a tanulásnak.
1934-ben, csupán 23 évesen már Wrighttal együtt dolgozott több projekten, és cikkeket is publikált. 1938-ban (felesége terhessége miatt) kénytelen volt otthagyni Taliesint, és Los Angelesbe költözött, de tudatta Wrighttal, hogy a Szövetség bármikor számíthat rá, így a későbbiekben több építményen is dolgozott együtt mentorával.
Első jelentős munkája az angyalok városában saját lakóháza, a Lautner-ház volt, amellyel azonnal ismertségre tett szert a városban, és rengeteg megrendelést kapott. John Lautner főleg lakóházakat tervezett és épített, kezdetben szerényebb méretűeket, azonban a későbbiekben már gigászi, futurisztikus épületeket alkotott.
Stílusára elmondhatatlan hatással volt mestere, Frank Lloyd Wright munkássága, akit nyíltan istenített, és a világ legjobb építészének tartott. Az organikus építészet Lautnerre is jellemző, azonban nem majmolta mentorát (a megrendelésre készült Wolff-házat kivéve), könnyen felismerhető, markáns stílust alakított ki.
Lloyd Wrighthoz hasonlóan alárendelt mindent a teljes koncepciónak; nem hitt a panelekből való építkezésben, mindig a teljes egész vonzotta. Előszeretettel alkalmazta a legújabb technológiákat és anyagokat, az acélgerendáktól kezdve a ragasztóval laminált furnérokon át a vasbetonig.
Gyakran épített hegyekre, dombokra – és mentora tanácsát követve nem a hegy tetejére, hanem az oldalába építetette a házakat, hogy szervesen illeszkedjen a természetes környezetébe.
Hatalmas, tágas terekben bővelkedő modernista épületei elképesztő népszerűségre tettek szert, és számos híresség (például Bob Hope) is a megrendelői közé tartozott. A különféle Lautner épületek gyakran szerepelnek a hollywoodi szuperprodukciókban, például a Charlie Angyalai, A nagy Lebowski, a Nullánál is kevesebb, a Halálos fegyver 2. és az Egy egyedülálló férfi filmekben – de a Gyémántok az örökkévalóságnak című klasszikus James Bond filmben a főgonosz villája is Lautner fantasztikus Elrod-háza; a repülő csészealjra hajazó Chemosphere épületet pedig A Simpson család című rajzfilmsorozatban ki is parodizálták.
Fantasztikus stílusa meghatározta a kaliforniai építészetet. Házai a mai napig frissnek, újszerűnek, valamint nagyon vonzónak hatnak, és inspirációként szolgálnak a feltörekvő építészek számára.
A képek forrása: Boutique Homes, The John Lautner Foundation
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Akár vidéki iskolából is lehet idilli otthon
Bármilyen épület komfortos családi ingatlanná válhat, csak fantázia, kitartás és kreativitás szükséges hozzá. Egy virágárus úgy döntött családjával, hogy vidékre költözik,...
3 gyakori, idegesítő otthoni probléma – és a megoldásuk
Így küszöbölhetjük ki a frusztráló gikszereket otthonunkban. A legszebb, legigényesebben kialakított otthonokban is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek őrületbe kergetik az...
Így lesz tökéletes és álomszép falad otthonodban
A falak meghatározzák az enteriőrt, ezáltal pedig a lakók hangulatát is. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk a részletekre – szerencsére költség- és időhatékonyan is ki lehet...