Hogyan varázsoljunk meleget?
A hideg, sötét téli estéken az egyik legjobb érzés hazaérkezni egy meleg lakásba. A gáz- vagy villanyfűtés könnyen kezelhető és gyorsan meleget ad, azonban a fatüzelésű kályhák és kandallók is reneszánszukat élik. Ezek a tüzelőberendezések, a parázsló fa illatával és jellegzetes pattogó hangjával középkori otthonok hangulatát idézik, olyan korokét, amelyekben még lassúbb volt a tempó, és az esték a pihenésről és az együtt töltött időről szóltak.
A kandallók vonzereje legtöbbünk számára abban rejlik, hogy szívesen gyönyörködünk a táncoló lángok és az izzó fahasábok látványában – hátrányuk ugyanakkor, hogy meleget is csak addig adnak, ameddig ténylegesen ég a tűz. A kályhák ezzel szemben felfűtésüket követően akár 8-24 órán keresztül képesek hőleadásra. A két véglet között helyezkednek el a folytonégő kandallók és üvegajtós kályhák is, így mindenki megtalálhatja a számára ideális megoldást.
Design tekintetében szinte nincs lehetetlen – a tradicionális mellett high tech megjelenésű modellek is elérhetőek, így nemcsak a természetközeli, skandináv stílusú enteriőrökben van helye a kályháknak vagy kandallóknak.
A hagyományos kő- vagy csempeburkolatok mellett választhatjuk azt is, hogy beépített kandallónk a falakéval megegyező vakolást kap, ebben az esetben teljesen belesimul a környezetébe, s semmi nem vonja el a figyelmet a tűz látványáról.
A kandallók építésének sarkalatos pontja a megfelelő szellőzés biztosítása. A tűz életben tartásához oxigénre van szükség, amelyet – különösen a modern, szinte tökéletesen záródó nyílászárók elterjedésével – nem lehet teljes mértékben a lakótérből elvonni. Az égés során keletkező füstgázt, illetve apró koromszemcséket pedig ugyancsak a külvilág felé kell elvezetnünk.
Míg a kandallókat a kémény elhelyezkedése miatt hagyományosan a falra simulva építették, addig ma már egyedi megoldások állnak rendelkezésre, akár egy helyiség sarkában, a térbe befordítva, vagy a szoba közepén szeretnénk elhelyezni őket. A lakás több pontjáról is gyönyörködhetünk a lángokban, ha olyan modellt választunk, amelynek nemcsak ajtaja, oldalfalai is üvegezettek.
Az egyedi tüzelőberendezések építésénél gyorsabb, és kisebb elköteleződést jelent, ha szabadon álló kandallót vagy kályhát választunk – a legformabontóbb típus, a lebegő kandalló is ilyen megoldás. Ezek a darabok később áthelyezhetőek, csak a kémény kivezetéséről kell gondoskodnunk.
Hazánkban sajnos kevésbé van hagyománya a kandallóknak, azonban az angolszász kultúrában már-már elengedhetetlen kelléke nemcsak a családi házaknak, hanem egyes régebbi építésű tömblakásoknak is. Ezeket a kandallókat azonban gyakran évtizedek óta nem használták, s az új lakóknak komoly ellenőriztetési-tisztíttatási-engedélyezési procedúrát kell végigjárniuk, ha szeretnék használatba venni őket. Sokan döntenek úgy, hogy nem vágnak bele ebbe a hosszas folyamatba, helyette gyertyákat helyeznek el a kandalló tűzterében. Az apró, imbolygó lángok látványa, bár elmarad a lobogó fahasábokétól, mégis kellemes és meghitt – és ami azt illeti, egy meleg nyári éjszakán (mert néhány hónap múlva lesz ilyen is) még szerencsésebb alternatíva is.
Forrás: Rilane.com
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Eladóvá vált Az ördög Pradát visel főszerkesztőjének lenyűgöző luxuslakása
Ez az a különleges New York-i otthon, amelyben az ominózus Harry Potter-leadási jelenet játszódik. A 2006-os Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada )című vígjáték rögtön a...
Ez a Long Island-i ház bizonyítja, hogy a betonvilág és a melegség tökéletesen megfér egymás mellett
A híres Raffaella Bortoluzzi építész különleges csodát alkotott a hétvégi luxusnyaralóban. Az Olaszországban és New Yorkban tanult, legendás építész, Raffaella Bortoluzzi...
Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!
Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni. Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...