A 6 legjellemzőbb hiba első lakásunk berendezésekor

Első önálló otthonunk berendezésénél a túlzott lelkesedés, vagy a gyakorlat hiánya révén óhatatlanul elkövetünk néhány kisebb-nagyobb hibát. Cikkünkben most profi belsőépítész blogokból hozva példákat, mutatjuk be a 6 legyakoribb bakit, amikre érdemes odafigyelni…

Különösen, ha kicsi a lakás, igyekezzünk a könnyedséget szem előtt tartani: kerüljük a túl hangsúlyos tárgyak, a fajsúlyos bútorok, vagy a túl erős falszínek használatát…

Életünk talán legizgalmasabb fordulópontja, mikor végre beköltözünk első önálló lakásunkba. Legyen az bármilyen kicsi, kezdetleges, de végre szabad kezet kapunk a berendezésben: magunk választhatjuk meg a falak színét, a berendezési tárgyakat, a dekorációt. Ám a végtelen lehetőségek tárháza és persze az óriási lelkesedés könnyen tévútra terelhet bennünket. Nézzük, mik hát a leggyakoribb hibák?

Nem egészében tekintünk a lakásra

Első lakásos otthonteremtők egyik legjellemzőbb hibája, hogy nem egyben nézik, látják az egész lakást, hanem csak az egyes helyiségekre fókuszálnak, külön-külön – mondja Paloma Conreras, a La Dolce Vita bloggere belsőépítész az Apartman Therapy számára. A szakértő javaslata szerint előbb képzeljük el, milyen végeredményt szeretnénk, és hogyan hozzuk majd összhangba egymással a tereket, mielőtt belevágnánk önálló, új otthonunk berendezésébe.

Nem vesszük figyelembe a rendelkezésünkre álló tér adottságait

A Lisa Mende Design alapítója, Lisa Mende azt tartja az egyik legégetőbb hibának, ha egy fiatal pár egy katalógusban vagy egy barátjuknál látott szín alapján festi ki, vagy dekorálja otthonát. Pedig a festék színét számtalan tényező befolyásolhatja, és döntheti el: például, mennyi fény szűrődik a lakásba, milyen fekvésűek a helyiségek, illetve az épület korát, jellegét sem árt figyelembe venni, ahogy egy hatalmas méretű kanapét sem szerencsés bezsúfolni egy kis nappaliba – hiába kényelmes és voltaképpen be is fér hozzánk…

A bútorok kiválasztásánál gondoljuk végig, marad-e elegendő közlekedő utunk a helyiségben, és nem vesz-e el túlságosan sokat a térből egy-egy méretesebb darab…

Elmarad a festékek tesztelése

A falfestékeket már az üzletben kiválasztjuk, mert biztosak vagyunk egy színben, és nem teszteljük azt előbb az egyes szobák falain kicsiben. Pedig ma már számos lehetőségünk is van a színek megtervezésében: pl. a Trilak egészen jó kis online színtervező programot kínál, ahol egy-egy kiválasztott festékszínt saját otthonunk képére, alaprajzára ráültetve is megnézhetünk. Azt se feledjük, hogy a megszáradt festék árnyalata másképpen hat a különböző falfelületeken, ezért célszerű legalább egy hétig otthagynunk a próbafoltot, mielőtt az egész szobának nekiesnénk… 

Futunk a trendek után

Ahogyan az öltözködés terén sem követhetünk minden trendet – és nem feltétlen a pénztárcánkra való tekintettel. Egész egyszerűen azért, mert minden testalkat, kor és típus számára más és más az előnyös. Ugyanígy van ez a különböző életterekkel, lakásokkal is. A sötét falszín, a drámai megjelenés mégoly divatos is napjainkban – egy szűkebb, sötétebb kislakásnál elegáns helyett inkább nyomasztó hatást kelthet. Ilyen esetben egy világos, napsütötte hatású falszínnel jóval légiesebb, barátságosabb hatást érhetünk el…

Ha ragaszkodunk mégis a sötét falszínekhez, akkor egy, lehetőleg egy ablak melletti falat emeljünk ki a drámai árnyalattal, és világos bútorokkal alkossunk kontraszthatást!

Elkapkodjuk a berendezést

Gyakori hiba, hogy minél előbbi beköltözés hevében és izgalmában egyszerűen elsietjük a berendezés kiválasztását. Nem tervezünk előre, minél előbb látni akarjuk a végeredményt, ezért szinte mindent egyetlen áruházból szerzünk be. Ebbe a hibába esett anno Shea McGee, a Studio McGee társalapítója is, aki azt vallja, ma már türelmesebben várna, majd beruházna néhány egyedi, költségesebb darabra is. Mert ennek hiányában otthonunk végül olyan hatást kelt majd, mint egy bútorkatalógus oldala. 

Ha egy helyről szerzünk be mindent, ráadásul egy kollekcióból, akkor otthonosság helyett katalógus-érzetet kapunk – ugye, nem ezt szeretnénk?

Összefüggő, egész falat beborító szekrénysorok?

Ha kicsi a lakásunk, ezzel még szűkösebbé válik! Persze, fontos, hogy elférjen minden holmink, mégsem muszáj az összes használati tárgyunkat faltól faltig érő monstrumokba bezsúfolni, mely padlótól plafonig lezárja a teret… 

A Forest Hungary bútorkoncepciókkal egyedi terveinket, személyre szabott igényeinket is kielégíthetjük – a sokoldalú élzárás, a termékek alkalmazási körét és műszaki jellemzőit illetően pedig még szaktanácsadást is kaphatunk tágas és innovatív bemutatótermükben.

FOTÓ: unsplash, Trilak, Forest

TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK

2023. augusztus 21.

Akár vidéki iskolából is lehet idilli otthon

Bármilyen épület komfortos családi ingatlanná válhat, csak fantázia, kitartás és kreativitás szükséges hozzá. Egy virágárus úgy döntött családjával, hogy vidékre költözik,...

2023. július 03.

3 gyakori, idegesítő otthoni probléma – és a megoldásuk

Így küszöbölhetjük ki a frusztráló gikszereket otthonunkban. A legszebb, legigényesebben kialakított otthonokban is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek őrületbe kergetik az...

2023. június 06.

Így lesz tökéletes és álomszép falad otthonodban

A falak meghatározzák az enteriőrt, ezáltal pedig a lakók hangulatát is. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk a részletekre – szerencsére költség- és időhatékonyan is ki lehet...