Századközepi modern otthonok – Az örökké népszerű
A mid-century modern, vagyis a századközepi modern megkerülhetetlenné vált a lakberendezés és design területén. Népszerűsége évek óta töretlen, és bátran mondhatjuk, hogy a korszak klasszikus bútoraival értően berendezett otthon sosem megy ki a divatból, mindig stílusos és friss marad.
De mi is egészen pontosan a stílus, és hogyan alakult ki?
A századközepi modern egy gyűjtőfogalom: az 1940-es, ’50-es és ’60-es évek jellemzően amerikai designdarabjait és építészetét foglalja magába. Jelentős hatással volt rá a modernizmus, kiemelt hangsúlyt fektetve az európai Bauhaus-eszme követőinek munkásságára.
A századközepi modern a jövőről szólt – ahogy akkoriban elképzelték. Az első ilyen jellegű alkotások már az 1939-es New York-i Világkiállításon felbukkantak, de az igazi fellendülés a második világháború után következett be.
Ekkor igazi aranykorba lépett az Egyesült Államok: ipari innovációk, népességnövekedés, urbanizáció – ez a három szó a fényes jövőt jelképezte. Elindult az űrverseny, és – bár a háború végével megjelent egy újfajta félelem, a hidegháborús paranoia – az embereket lázba hozta a jövő ígérete.
A felvirágzó gazdaságnak köszönhetően egyre többen vásároltak ingatlant, ezért sok kisebb, de élhető otthonra volt szükség. Ekkor alakult ki az építészek és tervezők azon mantrája, hogy a design legyen gyönyörűen megszerkesztett, funkcionális és hatékony – de mindemellett az átlagember számára elérhető is.
Ennek jegyében újfajta anyagokkal kezdtek el kísérletezni a bútorgyártás területén: hajlított furnér, üveggyapot, alumínium és műanyag – az új anyagok új megoldásokat és formavilágot hoztak magukkal.
Futurisztikus, mégis a múltból merít: ez a klasszikus századközepi modern bútorok titka. Nézzük például a világ egyik legáhítottabb ülőbútorát, a Charles és Ray Eames által tervezett lounge széket: a gyönyörű ívekkel rendelkező, hihetetlenül attraktív designnal bíró fotel alapja a tradicionális angol klubfotel, különleges formáját pedig a baseballban használatos bőrkesztyű inspirálta.
A korábbi túldíszítettség helyett a modernizmus letisztultsága került előtérbe, de a Bauhaus szigorúságán lekerekített formákkal enyhítettek, a funkcionalitás mellett a kényelemre is jelentős hangsúlyt fektetve.
Az építészet is átalakult: a sok kisebb helyiség helyett nagyobb összefüggő terek születtek, hatalmas üvegablakokkal, nyílt közösségi terekkel – itt remekül mutattak az új stílus jegyében fogant, letisztult bútorok.
De nem kell lecsupaszított, rideg otthonokra gondolni – az európai modernizmus monokróm világa mellett az élénk színek is megjelentek: a vidám árnyalatúra festett falak, hangsúlyos, a geometriai mintás csempék (főleg a fürdőszobában és a konyhában), és az Angliából begyűrűző képzőművészeti irányzat, a pop-art alkotásai újfajta dinamikát vittek a lakberendezésbe.
Mindemellett a padlótól a plafonig érő ablakoknak köszönhetően egyre inkább elmosódott a határ a kül- és beltér között, így a kerti bútorokat is nagy odafigyeléssel, a forma és funkcionalitás szimbiózisának előtérbe helyezésével tervezték meg.
A stílus népszerűsége az utóbbi években lavinaként növekedett, és kijelenthetjük, hogy az ekkor született, ikonikussá vált bútorok és kiegészítők örök befektetést jelentenek, és mindig bérelt helyük lesz a stílusos modern enteriőrökben.
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Így lesz mindig esztétikus az otthonod!
A legtöbben az otthonok egyik legmeghatározóbb anyagát öröknek és elpusztíthatatlannak vélik – pedig a beton is igényli a törődést, felújítást. Ehhez kapunk egy kis segítséget az...
Így spórolhatunk rengeteget az otthonunkban a hőszigeteléssel!
Az árak folyamatosan emelkednek a világban – szerencsére sok pénzt megspórolhatunk otthonunkban, ha odafigyelünk egy-két dologra. Senkinek nem újdonság, hogy minden drágul, ráadásul...
Ezeket a standokat semmiképp nem éri meg kihagynod a Construma OtthonDesign kiállításon!
A 40. Construma Nemzetközi Építőipari Szakkiállítás és a 10. OtthonDesign Otthonteremtési Szakkiállítás 2022-ben április 6-10. között várja az érdeklődőket. Mindenképp megéri...