Ludwig Mies van der Rohe – 133 éve született az acél és üveg mestere

“A kevesebb több.” Biztosan mindenki hallotta már ezt a mondást, de legtöbben nem tudják, honnan származik. A mondat Ludwig Mies van der Rohéhoz köthető, de a német származású amerikai zseni elsősorban nem aforizmáiról ismert: az építészek és designerek körében szinte vallásos tisztelet övezi.

Többek között neki köszönhetjük az üveghomlokzatú felhőkarcolókat, az összefüggő, egységes tér gondolatát, a minimalista stílust, az acél és üveg ötvözetét és az amerikai filmek pszichiátriai rendelőiben rendszeresen felbukkanó Barcelona székeket is.

A német Aachen városában született Mies van der Rohe autodidakta módon tanulta az építészetet: édesapja kőfaragó volt, az ifjú Ludwig pedig besegített neki, így ismerkedett meg a szakmával. Később építészsegédként dolgozott – a többi pedig már történelem.

Már húszéves kora előtt munkába állt Berlinben egy építész keze alatt, huszonegy évesen pedig első épülettervét is elkészítette. Állást is kapott vele Peter Behrensnél, így együtt dolgozhatott a legendás Le Corbusier-val és Walter Gropiusszal.

Csatlakozott is a Bauhaus iskolához (amelynek később ő lett a harmadik igazgatója), itt alakította ki fantasztikus stílusát, amit azóta is jól/rosszul másolnak az építészek. Letisztult vonalak, egységes terek és üveg. Rengeteg üveg.

Építészetében elmosta a bel- és kültér határait: a hatalmas üvegfalak/-ablakok mára már megszokottá váltak a modern építészetben, de mindezt neki köszönhetjük.

Remek példa erre a zarándokhellyé vált barcelonai német pavilon: az épület az 1929-es világkiállításra készült, és ez hozta meg van der Rohe számára a világhírnevet. Na meg az épületben található jellegzetes Barcelona székek.

A Bauhaus vége után Mies van der Rohe az Egyesült Államokban telepedett le: itt talált befektetőket és kivitelezőket, akiknek segítségével megvalósíthatta nagyszabású ötleteit.

Chicagóban húsz évig ő vezette az Illinois Institute of Technology építészeti tagozatát, és számos, azóta vezetővé avanzsált amerikai építészt tanított meg a szakma fortélyaira.

Közben rengeteget dolgozott, folyamatosan kapta a megrendeléseket, és ekkor reformálta meg az amerikai nagyváros(ok) látképét is: ekkor született meg az égbe törő (157 méter magas), egyszerű vonalvezetésű csupa üveg és acél épület, a Seagram Building.

A nagyvállalati építészetet meghatározó felhőkarcoló iskolapéldája az egyszerűség nagyszerűségének: a Seagram Building az építész “a kevesebb több” elvének lenyűgöző megnyilvánulása.

Ludwig Mies van der Rohe 1969-ben hunyt el, de öröksége halhatatlan. Sok épülete nem funkcionális, de a modern építészet alapköveit ő fektette le, iskolát teremtett, hatása pedig elmondhatatlanul jelentős – így nem meglepő, hogy róla nevezték el az egyik legrangosabb építészeti díjat is.

 

A képek forrása: Mies van der Rohe Society, Wikipedia, Pinterest, Wikipedia, Nanawall

2023. május 10.

Eladóvá vált Az ördög Pradát visel főszerkesztőjének lenyűgöző luxuslakása

Ez az a különleges New York-i otthon, amelyben az ominózus Harry Potter-leadási jelenet játszódik. A 2006-os Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada )című vígjáték rögtön a...

2023. április 19.

Ez a Long Island-i ház bizonyítja, hogy a betonvilág és a melegség tökéletesen megfér egymás mellett

A híres Raffaella Bortoluzzi építész különleges csodát alkotott a hétvégi luxusnyaralóban. Az Olaszországban és New Yorkban tanult, legendás építész, Raffaella Bortoluzzi...

2023. január 18.

Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!

Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni.  Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...