Háromszög modell a konyhában – Mi az?

Rengeteg geometriai formával találkozhatunk a konyhában – a szögletes szekrénytől kezdve a kör alakú asztalig. Ám a háromszög alakzat nem csak dizájnban-, de a mindennapi élet könnyebbé tételében is jelentős változást hozhat.

A háromszöget, mint tervezési modellt egy képzeletbeli síkidomként érdemes értelmezni, ahol a háromszög minden csúcsába egy alapvető konyhai funkciót telepítünk. Így elkülönítve működhet a mosogatás, a főzés és a tárolás. Ez a tervezési forma biztonságos és hatékony munkát eredményez.

A tökéletes funkcionalitáshoz azonban ragaszkodni kell néhány szabályhoz:

  • az oldalak hosszának összege nem haladhatja meg a 8 métert
  • mindegyik részleg szélességének 120 és 270 cm között kell lenni
  • a munkaállomásokat nem keresztezheti semmilyen tárgy (például egy asztal sem)
  • Sziget vagy félsziget elemet csak akkor tervezzünk az útba, ha azok szélessége nem haladja meg a 30 cm-t (kivéve, ha ezek a bútorelemek a háromból valamelyik funkciót betöltik)

A háromszögmodell mindenféle elrendezés esetében alkalmazható (pl: L-alak, U-alak, stb), azonban hosszúkás konyhák esetén a berendezést horizontálisan kell kialakítani, a tároló-, mosó-, és főzőterületek elhelyezési sorrendjének betartásával.


A háromszög modellnek számos gyakorlati haszna van: amennyiben a sütő és a főzőlap közel vannak a mosogatóhoz, nem kell hosszan cipelnünk a forró serpenyőket és edényeket. Ugyanennek az elvnek megfelelően, ha a mosogató és a hűtő közel helyezkednek el egymáshoz, akkor a megmosni kívánt élelmiszereknek sem kell nagy utat bejárniuk.

Ha a munkafelület és a tároló elemek közel kerülnek egymáshoz, akkor a bevásárlásból hazatérve jóval kisebb fejtörést okoz majd az élelmiszerek rendszerezése.

Azonban a klasszikus háromszög modell sem teljesen hibátlan módszer. Remek megoldás, ha a konyhában három, jól elkülöníthető munkaterület van, de két mosogató, és két tűzhely esetén már elvész a praktikum. Az efféle esetekben érdemes alapul venni a fent említett modellt, és esetleges alkalmi megoldásokkal fejleszteni tovább. A legelterjedtebb ilyen jellegű megoldás az, amikor kettős háromszögmodellt alkalmazunk, ezáltal megőrizve az egységek lendületes használatának lehetőségét, miközben a konyhában tevékenykedők mégsem kerülnek egymás útjába.

2023. augusztus 21.

Akár vidéki iskolából is lehet idilli otthon

Bármilyen épület komfortos családi ingatlanná válhat, csak fantázia, kitartás és kreativitás szükséges hozzá. Egy virágárus úgy döntött családjával, hogy vidékre költözik,...

2023. július 03.

3 gyakori, idegesítő otthoni probléma – és a megoldásuk

Így küszöbölhetjük ki a frusztráló gikszereket otthonunkban. A legszebb, legigényesebben kialakított otthonokban is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek őrületbe kergetik az...

2023. június 06.

Így lesz tökéletes és álomszép falad otthonodban

A falak meghatározzák az enteriőrt, ezáltal pedig a lakók hangulatát is. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk a részletekre – szerencsére költség- és időhatékonyan is ki lehet...