Frank Lloyd Wright – 60 éve hunyt el a szerves építészet atyja

1959. április 9-én távozott el közülünk az egyik legnagyobb hatású amerikai építész. Sokan Frank Lloyd Wrightot tartják az első sztárépítésznek, építményei legendásak, házai pedig példát mutatnak az organikus (vagy szerves) építészet követői számára.

Wright ugyanis abban hitt, hogy az épületeknek harmonizálniuk kell a természettel – parazitizmus helyett szimbiózis volt a cél. Házai nem megtörték az erdő zöldjét; olyanok voltak, mintha maguk is szerves részei lennének környezetüknek. Szinte természetesen nőnek ki a földből, harmóniát alkotnak az őket körülvevő világgal.

Az 1867-ben született Frank Lloyd Wrightot már gyermekkorában vonzotta az építészet: folyton építőkockákkal játszott, és ez meghatározta pályaválasztását. Bár az egyetemet nem fejezte be, már 1893-ban, alig 26 évesen saját tervezőirodát alapított.

Kezdetben úgynevezett Prarie házakat alkotott, ezek hosszú, alacsony, sok ablakkal ellátott lakóépületek voltak, amelyek remekül illeszkedtek a chicagói tájba – ezeket Wright szerves építészete előfutárának tekinthetjük.

Munkájára nagy hatással volt Japán kultúrája, Tokióban tervezőirodát is nyitott, valamint felépítette a japán főváros egyik legimpozánsabb szállodáját, az Imperial Hotelt.

Utána visszatért az Egyesült Államokba, és az 1930-as években számos házat épített közepes jövedelmű családoknak: ezek voltak az úgynevezett Usonian épületek, amelyeknél egybenyitotta a tereket, és a nappaliban helyezte el a konyhát – így született meg az amerikai konyha.

Ebben az évtizedben alkotta meg a Fallingwater névre hallgató, ikonikussá vált házat is, amely tökéletesen illik nevéhez – a szerves építészet iskolapéldájaként a lenyűgöző épület valóban olyan, mintha a vízesés része lenne, tökéletes harmóniát alkotva a természettel.

Állítólag a fantasztikus épület skicceit mindössze két óra alatt alkotta meg – a kész mű pedig hihetetlen sikert aratott, a nagyközönség és a szakma egyaránt lelkesedett iránta; így kapta Wright a felkérést, hogy tervezze és építse meg a New York-i Guggenheim Múzeumot, amely az építész leghíresebb művévé vált. Tizenhat évig dolgozott rajta, 1943-tól 1959-ig – 90 évesen is ő vezette az építkezést.

A világ egyik legkülönlegesebb múzeumát sikerült így megalkotni. A Guggenheimnek nincsenek szintjei: az épület egy hatalmas spirált alkot, amelyet végigjárva tudják megtekinteni a látogatók a kiállított műveket.

Frank Lloyd Wright építészetét nem az épület határozta meg – hanem maga az ember. Nem kitűnni akart a természetből, egységet akart alkotni vele, így teremtve meg a szerves építészetet. Az általa tervezett házak közül ma már számos múzeumként funkcionál; százezrek zarándokolnak el, hogy megtekintsék az építész remekműveit.

Wright 60 éve távozott el, de alkotásai örökérvényűek – inspirációként szolgálnak majd az eljövendő generációk építészeinek számára is.

 

A képek forrása: Laurel Highlands, Architectural Digest

2023. május 10.

Eladóvá vált Az ördög Pradát visel főszerkesztőjének lenyűgöző luxuslakása

Ez az a különleges New York-i otthon, amelyben az ominózus Harry Potter-leadási jelenet játszódik. A 2006-os Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada )című vígjáték rögtön a...

2023. április 19.

Ez a Long Island-i ház bizonyítja, hogy a betonvilág és a melegség tökéletesen megfér egymás mellett

A híres Raffaella Bortoluzzi építész különleges csodát alkotott a hétvégi luxusnyaralóban. Az Olaszországban és New Yorkban tanult, legendás építész, Raffaella Bortoluzzi...

2023. január 18.

Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!

Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni.  Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...