Zaha Hadid – 3 éve hunyt el a 21. század látnoki építésze

Az iraki Bagdadban született Dame Zaha Mohammad Hadid talán a leghíresebb női építész, és ami biztos, a legelismertebb. Ő volt ugyanis az első nő, aki megkapta a legrangosabb építészeti elismerést, a Pritzker-díjat. Amikor 2016-ban, 65 évesen hörghurut miatt kórházba került, majd szívrohamban elhunyt, az egész világ gyászba borult.

Bátran mondhatjuk, iskolát teremtett. A parametrikus építészet mestere volt, a szimpla geometria mögötti logikát kihasználva alkotott. Imádta az íveket, és utálta a derékszögű vonalzót: mértani szerkesztés helyett inkább szobrászatként kezelte az építészetet, így hozva létre valami teljesen egyedit.

Mindez a kísérletezés azonban sosem vált öncélúvá: Hadid különleges épületei vonzóak, feldobják a városképet – és funkcionálisak is.

Nagy hatással voltak rá az orosz konstruktivizmus művészei, az egyetemi matematikai tanulmányai és a festészet, művészet szeretete.

Hogyan boldogult az alapvetően férfiak által dominált szakmában? Saját bevallása szerint sokszor nehezen – nőként az elején nem vették komolyan, aztán amikor meglátták a terveit, megdöbbenve ámuldoztak rendkívüli tehetségén.

Phil Bernstein, a Yale Egyetem építészeti szakának dékánhelyettese mondta róla: “Végtelenül zavarta, hogy sokan az építészeti kiválóságát annak a ténynek tulajdonították, hogy nő.”

Hadid híres volt markáns véleményéről, maximalizmusáról, precizitásáról és hihetetlen munkavégzéséről: tervezett (épületeket, bútorokat és termékeket egyaránt), értekezéseket írt, tanított, előadásokat tartott, és részt vett az építkezések lebonyolításában is. Ismerősei szerint lehengerlő személyiség volt, barátai igazi dívaként hivatkoztak rá.

Hihetetlen életművet hagyott maga után. A teljesség igénye nélkül: épített hidat (Pavilion-híd Zaragosában, Sheikh Zayed-híd Abu Dhabiban), iskolát (Evelyn Grace Akadémia Londonban), operaházat (Guangzhouban), múzeumot (Riverside Múzeum Glasgow-ban), uszodát (London Aquatics Centre Stratfordban) és egész városrészt is (Galaxy Soho Pekingben).

Ez utóbbira a futurisztikus formatervezés miatt több kritikusa megjegyezte, hogy Hadid valószínűleg az űrből érkezett – de a Galaxy Soho hatalmas sikert aratott, szinte rögtön elkelt az összes benne található lakás és irodaépület.

Birodalmat épített, a Zaha Hadid Architects névre hallgató cége ma is sorra kapja a megrendeléseket – mindeközben az építésznő eredeti terveinek megvalósításán is dolgoznak. Érdekesség, hogy Budapestre is tervezett épületet a Szervita-térre, sajnos azonban nem valósult meg a terv.

Hadid igazi lenyűgöző tehetség volt, akinek épületeit ezer közül is megismeri az ember. Nevének ott a helye a legnagyobbak között, bátran állíthatjuk, hogy művészete inspirációul szolgál majd az eljövendő generációk számára is.

A képek forrása: ArchDaily, Time Magazine

2023. január 18.

Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!

Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni.  Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...

2022. november 21.

A hollywoodi sztárszínésznő, Hilary Swank otthona igazi téli csodavilág – tele kutyákkal

Az Oscar-díjas Hilary Swank családi otthona sokkal barátságosabb, mint a legtöbb sztárvilla – és bővelkedik a menhelyi kutyusokban. A 48 éves Hilary Swank harminc éve kezdte a...

2022. október 19.

Most elképesztő kedvezménnyel szerezheted be álomjakuzzidat!

A SpaTrend energiatakarékos jakuzzijaival rengeteget spórolhatunk – különösen most a Black Friday Early Bird akció keretében! A rendszeres masszázsmedence-használat kiváló...