Védelem a fának
Ha imádjuk a fa felületeket, akkor nem kérdés, hogy kezelésére, ápolására komoly figyelmet fordítunk, legyen az egy kültéri vagy beltéri felület. Éppen ezért már az sem mindegy, hogy milyen festéket választunk, hiszen a későbbi karbantartást ez nagyban megkönnyíti.
Lakk – a fafelület barátja
A lakk számos jó tulajdonsága mellett igazi bajtárs tud lenni, ha fafelületeinket szeretnénk kezelni. A lakkokat faanyagok megvédésére használjuk. Ugyanakkor nemcsak védelmi funkciója miatt használjuk előszeretettel őket, hanem fényező tulajdonságuk miatt is. A lakkok kiemelik a fa szépségét, és a rétegszámtól is függő mértékben védik a felületüket. A kezeletlen fa sérülékeny, ráadásul viszonylag nagy a nedvszívó képessége is. Épp ezért mindig gondoljunk a fa hosszantartó védelmére, és ha úgy ítéljük meg, hogy fennáll a veszélye, hogy a fa különböző fizikai hatásoknak lesz kitéve, mindenképpen kezeljük az egész fafelületet. A lakk alapvetően nem itatja át a teljes faanyagot, hanem a felületén képez védőréteget.
Forrás: FamilyHandyman.com
Minél több rétegben használjuk a lakkokat, annál nagyobb kopásállóságú felületet kapunk, így, ha padlót lakkozunk, akkor bátran használjunk akár 3-4 réteget is, míg egy régi képkeretünk megóvására elég egyetlen réteget felvinnünk. A lakkozás nem csupán a felületeket védi meg a gyors elhasználódástól, hanem öregedésgátló funkciója is van. Ha szeretnénk megóvni a korai sárgulástól az új fenyőbútorunkat, akkor mindenképp lakkozzuk őket.
Lakkozás előtt
Általános szabály, hogy önállóan a lakkokat kizárólag gyalult vagy csiszolt felületen használjuk. Ha még kezeletlen a fafelületünk, akkor az alapozáshoz használjuk az adott gyártó által ajánlott lakkalapozót, illetve amennyiben az a címkén fel van tüntetve, hígíthatjuk magát a lakkot is 5-10%-ban, majd jöhet a fedőlakkozás.
Ha régi bútorunkba szeretnénk új életet lehelni, akkor előbb csiszoljuk a felületet, javítsuk ki az esetleges hibákat egy felületkiegyenlítő pasztával (pl. Progold Unikitt mestertapasszal), majd a portalanított felületet lakkozzuk.
A favédelemre kültéren is fontos figyelmet fordítanunk. Bármilyen nyers faanyagot is helyezünk el a kertünkbe, gondoskodjunk a megfelelő védelméről. A farontó rovarok és gombák, a hirtelen megváltozó időjárási körülmények nagyon hamar tönkreteszik a legdrágább fafelületeket is. A Lazurán Univerzális faanyagvédőszerrel nem csak megelőzhetjük, hogy idő előtt tönkre menjen a fa, hanem a már meglévő problémát is kezelhetjük vele. Az anyag a fa pórusaiba hatol, és ott színtelen, láthatatlan védelmet képez.
Tipp
A Lazurán Aqua Univerzális beltéri lakkot vizes bázisának köszönhetően a lakásunkban is bátran használhatjuk, mivel nem tartalmaz oldószert, így nem kell napokig szellőztetnünk a használata után. Gyermekjátékokra is használhatjuk, hiszen nem tartalmaz olyan vegyületeket, amik a nyálkahártyával érintkezve károsak lennének. Bátran újítsuk fel vele a régi hintalovat vagy a terepasztal retró darabjait. Ezenfelül persze bármilyen lakkozott fa bútorunkra is használhatjuk.
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Ez hiányzik ahhoz, hogy tökéletes otthonod legyen!
Mitől lesz egy otthon tökéletes? Ez talán mindenkinek mást jelent, hiszen mindannyiunk ízlése eltér. És ez így is van jól. Akadnak azonban bizonyos pontok, kitételek, amelyeknek...
Erdei idill modern stílusban – csodálatos ez a kaliforniai faház!
Néha az ember szívesen elvonulna kicsit a városból. Kimenekülne a természetbe, a fák, növények, állatok közé, sétálna a madárcsicsergésben, élvezné a friss levegőt. Így volt...
A tiszta és stílusos konyha titka egyszerűbb, mint gondolnád!
Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a konyha takarítása a legtöbbször nehéz, idegőrlő folyamat, amire csak nehezen szánja rá magát az ember. A főzés, ételkészítés során...