Pezsgőbirodalom: a Veuve Clicquot pincészet
Az év különleges napjain – születésnapokon, esküvőkön, vagy egy romantikus Valentin-napi vacsorán – az ünneplésre egy pohár gyöngyöző, aranyszínű pezsgővel tehetjük fel a koronát. A filigrán üvegkelyhekben fickándozó buborékok látványa jókedvre derít, s egy kis fantáziával felidézheti bennünk évszázadokkal korábban ünneplő ismerősök és ismeretlenek képét, akik ugyancsak pezsgővel koccintottak egy-egy számukra rendkívüli estén.
A Veuve Clicquot-Ponsardin nevet a világon mindenhol ismerik – a kiváló italokhoz regényes történelem is tartozik, szerelemmel, tragédiával, vakmerő üzleti döntésekkel, innovatív találmányokkal, és káprázatos sikerrel.
Az alapító Philippe Clicquot, eredetileg kelmék kereskedelmével foglalkozott, amikor 1772-ben úgy döntött, belevág a borászatba is. Rövid időn belül már külföldre exportálta champagne-i borát: évente akár 4-7 ezer palackkal is. Sikerei ellenére továbbra is a szövetkereskedelmet tekintette fő üzleti tevékenységének, ezért az ugyancsak textilkereskedő Nicolas Ponsardin-nel egyesítették befolyásukat – és összeházasították gyermekeiket.
Francois Clicquot és Barbre-Nicole Ponsardin 1798-as házasságkötése után a fiú apja üzleti partnerévé vált a borászatban, és előbb megduplázta, majd közel megtízszerezte az eladásokat; 1804-ben már 60 ezer palackot értékesítettek Európa-szerte. Francois Clicquot ígéretes üzleti karrierje tragikus hirtelenséggel szakadt félbe: 1805-ben, alig 30 évesen, tífuszban meghalt.
A lesújtott Philippe Clicquot ekkor már nem vett részt aktívan az üzletben, amelytől fia halála után meg is akart válni, azonban az özvegy (franciául veuve), arra kérte, bízza rá a bortársaság irányítását. Apósa beleegyezésével Barbre-Nicole Clicquot-Ponsardin az első üzletasszonnyá vált – egy férfiak uralta piacon.
Forrás: Wikipédia
Veuve Clicquot-Ponsardin nemcsak az értékesítésben bizonyult tehetségesnek, innovatív találmányaival megreformálta a borászatot. Újfajta eljárást dolgozott ki, hogy a pezsgő még tisztább és gyöngyözőbb legyen, s találmányával ráadásul versenytársainál nagyobb mennyiség előállítására vált képessé. Ugyancsak neki tulajdonítják az első rozé pezsgő megalkotását – a korábbi gyakorlat szerint bodzaszirupot adtak a pezsgőborhoz, Veuve Clicquot volt az első, aki vörösborral tette ugyanezt. S az is ennek a kivételes nőnek köszönhető, hogy a pezsgő az ünnepségek elsőszámú italává vált, előbb az orosz majd az európai uralkodók, később a polgárság körében – mára pedig szinte a Föld valamennyi szegletében.
A közel 250 éves történelem azonban nemcsak a kiváló minőségű borokban és pezsgőkben őrzi a lenyomatát. A reims-i lankákon nyújtózó szőlő, a krétafalú, labirintusszerű pince és a szőlészet mindenkori igazgatójának otthona, a Manoir de Verzy mellett egy különleges hotel is a pezsgőbirodalom része.
Az Hotel du Marc fontos protokollszerepet tölt be a Veuve Clicquot Ponsardin pezsgőház életében – a vállalat igazgatója itt fogadja az üzleti partnereket, a sajtót, és számos rendezvényüket is itt rendezik meg. Sajnos a nagyközönség számára ritkán, csak egy-egy hétvége erejéig nyitják meg a kapukat.
A neoklasszicista stílusban épült hotel izgalmas belsőépítészeti megoldásokkal jeleníti meg a Clicquot-világot, amely egyszerre ünnepélyesen elegáns és csintalanul játékos, s amelyben a tradicionális és modern művészeti alkotásoknak egyaránt helyet kaphatnak.
A hatalmas, fekete-arany ebédlő színpárosítása a márka védjegyévé vált, fekete palackokra és a jellegzetes sárga címkére utal.
A könyvtárszobában meghökkentő látvány, egy komikusan felnyergelt versenystrucc fogad; Veuve Clicquot egyik legfontosabb alkalmazottja, a világjáró kereskedő Louis Bohne hozta magával egyik útjáról, s állítólag Nicole-nak nevezték el, egyenesen a Grande Dame után.
Ez az impozáns tükör, a szőlőindákra emlékeztető, leomló pántokkal, a kortárs argentín művész, Pablo Reinoso munkája.
A képek után pedig következzen egy virtuális séta ebben a rendkívüli épületben:
Képek forrása: The Champagne List és Ann Street Studio
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Eladóvá vált Az ördög Pradát visel főszerkesztőjének lenyűgöző luxuslakása
Ez az a különleges New York-i otthon, amelyben az ominózus Harry Potter-leadási jelenet játszódik. A 2006-os Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada )című vígjáték rögtön a...
Ez a Long Island-i ház bizonyítja, hogy a betonvilág és a melegség tökéletesen megfér egymás mellett
A híres Raffaella Bortoluzzi építész különleges csodát alkotott a hétvégi luxusnyaralóban. Az Olaszországban és New Yorkban tanult, legendás építész, Raffaella Bortoluzzi...
Így lesz a fürdőszobádból wellness-szalon!
Minden nap tökéletes masszázsélményt kaphatunk, ha jól választunk – ezt pedig a testünk és lelkünk is megköszöni. Már az ókori Rómában nagy hagyománya volt a különféle...