New York-i eklektika – egy fiatalos, fenntartható penthouse
Lassan felnövekszik az a generáció, amely számára teljesen magától értetődő, hogy saját igényei nem lehetnek előbbre valók bolygónk természeti egyensúlyának megőrzésénél. Az építészek és a lakberendezők is egyre gyakrabban találkoznak olyan megrendelőkkel, akik otthonuk környezetterhelését a minimálisra akarják csökkenteni.
Azoknak a piaci szereplőknek, akik szeretnének lépést tartani, tudniuk kell reagálni ezekre az újfajta – és olyankor igen magas – minőségi követelményekre.
Mi állhat a megrendelés hátterében?
Előfordul az is, hogy a megrendelő speciális elvárásai hátterében egészségügyi okok állnak – a most bemutatásra kerülő New York-i lakás tulajdonosai, egy fiatal testvérpár, allergiás a festékekben lévő oldószerekre. Számukra a régi építésű bérlakások azonnal lekerültek a lehetséges lakhelyek listájáról, azonban egy nemrégiben átadott társasházban biztonságos otthonra leltek. A berendezést pedig olyan lakberendezőre bízták, aki kifejezetten fenntartható enteriőrökre (magánlakásokra és kereskedelmi ingatlanokra) specializálódott.
Kati Curtis, a New York-i lakberendező, bár a fenntarthatóság a kisujjában van (valamint rendelkezik speciális végzettséggel energiahatékony otthonok tervezéséhez), mégis embert próbáló kihívással találta magát szemben.
A megbízó testvérpár ugyanis két huszonéves ifjú hölgy – két teljesen különböző karakter. Míg egyikük visszahúzódó és ábrándozó, addig másikuk tűzrőlpattant és temperamentumos. A cél kettejük homlokegyenest eltérő ízlésének összehangolása mellett, egy fiatalos, vidám és persze nagyon sikkes otthon megteremtése volt.
Szem előtt tartva a lányok érzékenységét a vegyi anyagokra, a lakás hangulatát néhány vintage darabbal alapozták meg – ezek esetében szinte biztosan kizárható a káros anyagok jelenléte. A tigriscsíkos kanapét a nagymamájuktól kapták “kölcsönbe”, a lépcső alatti szűk térben pedig egy különleges bolhapiaci zsákmánnyal alakítottak ki beépített szekrényt. A szekrényajtó korábban templomajtóként szolgált Balin – a tervező, Kati Curtis talált rá, amikor ott nyaralt.
A két testvér közül az egyik festőművész – s míg képein szívesen használ élénk, vibráló színeket, addig a hálószobájában visszafogott, púderes árnyalatokra vágyott. A falakon lévő tapéta finom rózsaszínje a kiegészítőktől – az aranyszínű muránói üveg csillártól, és a kissé zöldes-arany sötétítő függönytől – válik igazán egyedivé. Az ágykeretet a tervezőiroda készíttette: a tehénbőr-betétek látványa (és persze érintése is) hozzájárul a puha, nyugodt, pihentető atmoszférához. Ugyanebből az anyagból készült a különleges patchwork szőnyeg-ágyelő is (a kép jobb alsó sarkában látszik egy kis darabja).
A másik testvér szobája ezzel szemben csupa tűz és szenvedélyes vibrálás. A falak vörös tapétát kaptak – amelyet nagyon keskeny rózsaszín csíkok szőnek át, így finomítva kissé a szín energiáját, hiszen mégiscsak egy hálószobáról van szó.
A mennyezetre török csempéket idéző effekt tapéta került, ennek színeit és hangulatát ismétli a szőnyeg is.
A szoba tágasságát oszlopos ággyal ellensúlyozták – ettől kicsit összeszűkült, intimebbé vált a tér. Ugyancsak az egyensúlyra való törekvés jelenik meg a világos színű textíliákban – a karosszék világos teveszín huzatában és a fehér ágyneműben.
A végeredmény végül minden elvárást teljesített – a lakásban minden adott az örömteli, kreatív, vidámsággal és szeretettel teli egészséges élethez.
A designerről
Kati Curtis lakberendező nem pusztán az esztétikum irányából közelíti meg a belső tereket – a felhasznált anyagok környezetre gyakorolt hatását is szem előtt tartja.
2005-ben alapított Kati Curtis Design névre keresztelt tervezőirodájának hitvallásában is megjelenik ez a holisztikus szemléletmód: céljuk olyan tereket létrehozni, amelyek a dizájn mellett az alapanyagok tekintetében is időtállóak, fenntarthatóak és energiatakarékosak.
Arra törekednek, hogy az általuk megalkotott enteriőrök olyan egyediek legyenek, akár az ujjlenyomat, az otthonok meséljenek a lakóikról. Megrendelőik számára pedig a természeti környezettel harmóniában kialakított élettér az önkifejezésük egyik eszköze, személyes felelősségvállalásuk a jövő generációkért.
A cikk forrása és illusztrációk: Katicurtisdesign.com
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Akár vidéki iskolából is lehet idilli otthon
Bármilyen épület komfortos családi ingatlanná válhat, csak fantázia, kitartás és kreativitás szükséges hozzá. Egy virágárus úgy döntött családjával, hogy vidékre költözik,...
3 gyakori, idegesítő otthoni probléma – és a megoldásuk
Így küszöbölhetjük ki a frusztráló gikszereket otthonunkban. A legszebb, legigényesebben kialakított otthonokban is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek őrületbe kergetik az...
Így lesz tökéletes és álomszép falad otthonodban
A falak meghatározzák az enteriőrt, ezáltal pedig a lakók hangulatát is. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk a részletekre – szerencsére költség- és időhatékonyan is ki lehet...