Lazurán, a fa szakértője
Legyen szó kültéri vagy beltéri fatárgyakról, ami biztosan közös bennük, az egészségük és szépségük megóvásának a fontossága. A lazúrozás már régen ismert technika, kiemelhetjük vele a fa erezetét és egyben megvédhetjük a fát az idő vasfogától.
A lazúrok olyan víz- vagy oldószeralapú anyagok, amelyek láttatni engedik a fa természetes erezetét, miközben ápolják azt. A lazúrokat különböző csoportokra oszthatjuk, ami segít minket abban, hogy a kezelni kívánt felülethez legjobban illő terméket válasszuk.
Forrás: PPG Trilak Youtube
A választás előtt meg kell vizsgálni, hogy a felület mennyire nedvszívó, milyen puha a fa, kezelt-e vagy nyers. Végezetül pedig az is lényeges, hogy kültérre vagy beltérre szánjuk. Ezek alapján két, funkciójában jól elkülöníthető lazúrt különböztetünk meg: létezik vékony- és vastaglazúr. Kezdjük a vékonylazúr jellegzetességeivel!
Vékonylazúr
A vékonylazúr előnye, hogy mélyen a fa pórusaiba szívódik. A fa felületén csak vékony réteget képez többszöri átfestés után is, így a festékréteg nem fog repedezni, felhólyagosodni, vagy leválni, miközben a lazúr megfelelő UV-védelmet biztosít a fának. Oldószeres és vizes bázisú kiszerelésben is kapható, de arra figyeljünk, hogy a két különböző komponensű lazúrt ne keverjük egymással.
Használhatjuk például akkor, ha kültéri kerítéselemet szeretnék lazúrozni. Az időjárás-változás és hőingadozás miatt a fafelület méretének változásából adódóan egy vastaglazúr esetében megrepedezne a védőréteg, míg a rugalmas vékonylazúr követni tudja a fa mozgását, ezáltal a legoptimálisabb megoldást nyújtva a nem-mérettartó felületek esetében.
Forrás: PPG Trilak Youtube
Vastaglazúr
A vastaglazúr nehezebben szívódik a fába, ám pont ezért jobb a rétegképző képessége. Hosszabb távon maradandóbb réteget képez a fa felületén, melynek köszönhetően vastag páncélrétegként óvja a fát a nedvességtől és az UV-sugárzástól. Ez a lazúrfajta addig biztosít védelmet, amíg a filmréteg sértetlen és összefüggő, ezért használata mérettartó felületeken javasolt, amilyenek például a nyílászárók. Az oldószeres és vizes bázisú kiszereléseket a vastaglazúrok esetében sem ajánlott egymással keverni.
A vékony- és vastaglazúrnak más a tapadási tényezője, ha vékonylazúrral festünk, akkor hagyjunk időt a lazúrnak, hogy a fa mélyen magába szívhassa és csak azután kezdjünk el újabb réteget a felültre felvinni. A vastaglazúrok jól tapadnak, de ne essünk abba a hibába, hogy hirtelen nagy mennyiségű anyagot használunk, mert az elkapkodott munka megbosszulja önmagát.
A Trilak Kreatív Műhelyében mindenkinek van esélye szakértők segítségével kipróbálni termékeinket, ebből a videóból pedig a Lazurán Aqua Favédő lazúr 3in1 használatán túl azt is megmutatjuk, hogyan alkot egy igazi foodstylist akkor, ha éppen nem ételekkel, hanem fával kell dolgoznia.
Különféle lazúrjainkról és előnyeikről a Trilak honlapján még több információt árulunk el.
TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK
Mivel dobd fel a karácsonyi ünneplést?
Ha kicsit többre vágyunk a megszokott, mindenhol látható karácsonyi díszeknél, érdemes saját, rendhagyó dekorációval készülni az ünneplésre. Miért nem próbálunk ki ilyenkor valami...
Szauna tippek kezdőknek és haladóknak
Az északiak tudják a boldogság és az egészséges élet titkát – hiába a hideg és a ború, mégis a legboldogabb népek közé tartoznak. Ennek természetesen több különféle oka is...
Nyerj 500 000 forintot, és emeld új szintre otthonodat!
Hogyan turbóznánk fel otthonunkat félmillió forintból? Ennyi pénzből rengeteg otthoni fejlesztést megvalósíthatunk, hogy tényleg olyan legyen életterünk, mint amilyennek megálmodtuk...