Kevés helyünk van? Rendezzük be ezzel a módszerrel!

A kis lakások berendezése nem egyszerű: ha egy picit nem figyelünk oda, és egy bútorral vagy kiegészítővel többet helyezünk el a kelleténél, máris zsúfolt lesz a végeredmény.

Az egyensúly a lényeg: legyen elég zárt tárolónk, ahová elrejthetünk mindent, amire épp nincs szükségünk, legyen elég helyünk a szükség holmijaink számára – és maradjon terünk kényelmesen mozogni a helyiségben.

Fontos, hogy ne akarjunk mindent bezsúfolni a térbe: a túl sok cucc stresszhez vezet. Szükségünk van az üres terekre – ezek nyugtatják a szemet és a lelket.

Az ideális otthon kihasználja a rendelkezésre álló helyet – de a zsúfoltság elkerülésével, esztétikusan teszi ezt, meghagyva a tágasság érzetét.

Nézzük meg, mire figyeljünk oda, ha szeretnénk a legtöbbet kihozni otthonunkból.

A világos oldal ereje

A világos színű terek a tágasság érzetét keltik, míg a sötétek szűknek, barlangszerűnek tűnnek. A fehér fallal sosem tudunk mellélőni, és érdemes a plafont is a falakkal egyező színűre festeni. Így magasabbnak tűnik a helyiség, mivel nehezebb észrevenni, hol ér véget a fal – és hol kezdődik a mennyezet.

 

Csínján a színekkel!

Kettő, három vagy maximum négy színből gazdálkodjunk csak a szoba berendezésénél: ennél több csak zsúfolttá teszi az összhatást. Alapvetően érdemes a világos színek dominanciájára törekedni.

Ha még több helyet szeretnénk nyerni, a fal közelében lévő bútorok színét igazítsuk a falhoz, így beleolvadnak a környezetbe. Világos ülőgarnitúra a fehér fal mellé, bézs fotel a krémszínű tapétához, szürke asztal a szürkére festett dolgozóban… A monokróm hatás mindig működik, ha teret szeretnénk nyerni.

 

Tükröm, tükröm…

Akár már egy tükör is sokkal tágasabbá teheti a szobát – de bátran használjunk többet! Érdemes őket stratégikusan elhelyezni, hogy a szoba leginkább letisztult részleteit láthassuk bennük.

 

Sok kicsi… zsúfolttá tesz!

A sok apróbb bútor helyett inkább válasszunk kevesebb, méretesebb darabot. A kis bútorok szétszabdalják a teret, így elmarad a letisztult hatás, míg a nagyok fókuszpontot képeznek, így egyértelműen kialakíthatunk különféle zónákat – a zónákra bontott tér pedig rendezettséget sugall.

 

Nézzük a dolgokat negatívan!

A negatív tér nagyon fontos – ez adja meg a tér drámaiságát, ettől lélegzik a helyiség, és ettől működik sokszor egy enteriőr.

Bármennyire is nagy a kísértés, ne toljunk minden bútort a falhoz. Ha csak 10-20 centiméterrel elhúzzuk a kanapét a faltól, máris tágasabbnak tűnik a helyiség – messzebbről nézve a szemünk nem tudja felmérni a kanapé mögött levő távolságot, így jóval tágasabbnak látja a teret.

 

Átláthatóság mindenek felett

A legjobb, ha olyan bútorokat választunk, amelyek a lehető legkevesebb helyet foglalják el a padlón – olyan darabokat, amelyek alatt átlátunk. A tömbszerű sötét dohányzóasztal helyett szerezzünk be egy kecses lábakon álló vagy akár egy üveglapú, jól átlátható darabot. Az ülőgarnitúra és fotel esetén is érdemes lábakkal megemelt verziót választani – ugyanez igaz a könyvespolcokra és az ágyakra is.

Az aprócska fürdőszobában a sarokkád helyett egy térben álló lábas kád vagy átlátszó falú zuhanykabin az ideális választás, ha szeretnénk elkerülni a szűkös hatást.

 

Hamarosan folytatjuk újabb térnyerési tippekkel!         

A képek forrása: Nazmiyal Collection, Style Curator, Michitecture, Nordic Design, Catest Hill

TERMÉKEK, AMIK ÉRDEKELHETNEK

2023. augusztus 21.

Akár vidéki iskolából is lehet idilli otthon

Bármilyen épület komfortos családi ingatlanná válhat, csak fantázia, kitartás és kreativitás szükséges hozzá. Egy virágárus úgy döntött családjával, hogy vidékre költözik,...

2023. július 03.

3 gyakori, idegesítő otthoni probléma – és a megoldásuk

Így küszöbölhetjük ki a frusztráló gikszereket otthonunkban. A legszebb, legigényesebben kialakított otthonokban is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek őrületbe kergetik az...

2023. június 06.

Így lesz tökéletes és álomszép falad otthonodban

A falak meghatározzák az enteriőrt, ezáltal pedig a lakók hangulatát is. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk a részletekre – szerencsére költség- és időhatékonyan is ki lehet...