Antoni Gaudí – A katalán zseni
1926. június 10-én távozott el közülünk a katalán építészet legnagyobb sztárja, az utánozhatatlan stílusú, megkerülhetetlen Antoni Gaudí.
Antonio Gaudí
Gaudí felrúgta az építészet addigi rendjét, sokszínű víziójával lényegében ő alakította ki a mai Barcelona látképét – a várost az építész halála után is az ő stílusában építették-szépítették tovább. Az organikus építészet szószólója volt, azonban természetközpontú stílusát egyesek katalán modernizmusnak nevezik. Akárhogy is hívjuk, egy biztos: Gaudí stílusa örök. Barcelona nem lenne a világ
egyik legnépszerűbb turistacélpontja, ha az építészgéniusz nem hagyta volna rajta a keze nyomát a város minden négyzetméterén.
Güel park
Antoni Plàcid Gaudí i Cornet 1852. június 25-én született egy rézműves fiaként. Nagy hatással voltak rá John Ruskin esztéta művei, a szépség- és vallásközpontú modern művészetek pártolása, a régi értékek megőrzésével.
La Sagrada Familia
Gaudí Barcelonában kezdett építészetet tanulni, és már fiatalon hatalmas feladattal bízták meg: 1883-ban felkérést kapott, hogy folytassa a neogótikus La Sagrada Familia építését. Ez lett végül Gaudí főműve, amelynek megszállottja lett, újratervezett mindent az eredeti alaprajzokhoz képest. Az építész 40 éven keresztül dolgozott a Sagrada Familián, de a munkálatok jelenleg is folynak – 2025-2026 a várható befejezési határidő; egészen pontosan Gaudí halálának centenáriumára tervezik az átadást.
La Sagrada Familia
Ha sikerül megvalósítani a monumentális munkát, az épület a világ legnagyobb katedrálisa lesz. És a legmeghökkentőbb formavilágú katedrálisa is egyben. Organikus építészet, szecesszió – egy igazi Gaudí csavarral. Rendhagyó geometriai formák, törött cserépből alkotott mozaik, színesre festett részletek, gombatető… mindez egy impozáns méretű, tekintélyes katedrálisban. A hatás mégsem komikus vagy bizarr – inkább lenyűgöző.
La Sagrada Familia
De ott van a hullámokból, barlangokból és különféle formákból álló Casa Milá. Vagy a megrendelő/mecénás/barát, Eusebio Güell nevét viselő 17 hektáros, izgalmas, naturalista stílusú remekművekben bővelkedő Park Güell. A park mellesleg egy lakónegyed része lett volna, amit teljes mértékben Gaudí alkotott volna meg Güell megrendelésére – sajnos csak egynéhány ház valósult meg a parkon kívül a tervekből.
Park Güell
Bútorok, kertek, szobrok, különleges díszítéssel ellátott, egyedi csempék; enteriőrök – Gaudí nemcsak az épületek tervezésébe folyt bele, de a legapróbb részletekre is odafigyelt. Annyira népszerű volt, hogy a pénzesebbek mind vele próbáltak megépíttetni lakóházukat – a katalán építészmester így átformálta teljes Barcelonát.
Casa Milá
Hitvallása volt, hogy igazán a természetből lehet tanulni, nem a könyvekből – ez minden egyes remekművén meglátszik. Hét épülete ma már az UNESCO Világörökség részévé vált. Munkássága örökérvényű; hatással van minden professzionális és feltörekvő építészre. Ha szeretjük a különleges épületeket, muszáj elnéznünk Barcelonába – a gyönyörű katalán fővárosban ma is érezzük Gaudí szellemét minden egyes utcácskában.
A képek forrása: Unsplash, Architectural Digest, ArchiSoup
Ezzel a természetes megoldással új szintre emelheted a teraszodat!
A fafelületek kezelése időigényes, ráadásul minden évben sort kell keríteni rá. Ha pedig teraszburkolatként használjuk őket, könnyen előfordul, hogy szálka kerül a lábunkba, komoly...
3 technológiai újítás, amelyekkel nemcsak könnyebbek, de higiénikusabbak is lesznek mindennapjaid!
A Hörmann fejlesztései könnyebbé, egyszerűbbé és biztonságosabbá teszik a életet – idősebbek számára pedig különösen hasznosak. Ha kényelmesebb otthonra vágyunk, akkor...
Így dobd fel az otthonodat spanyol stílusban – most akciós áron!
A Palatinus Fürdőszobaszalonok akciója segít, hogy kifinomultan elegáns enteriőrt teremthessünk otthonunkban, és még pénzt is spórolhatunk. Egy nagy műgonddal kiválasztott burkolat...